Muhtemelen Adını Daha Önce Duymadığınız Dünyanın En Büyük 10 Şirketi
10. Yum! Brands Inc.
KFC, Pizza Hut, Taco Bell, Long John Silver’s ve A&W gibi dünyaca ünlü restoran zincirlerini bünyesinde barındıran Yum! Brands Inc.'in yıllık geliri 31 milyar dolar. Yum! Brands Inc.'in 120 ülkede 38 bin restoranı hizmet vermekte.
9. Unaoil
Monaco merkezli şirket belki dünyanın en büyük petrol şirketi değil fakat geçtiğimiz yıl ortaya çıkan skandalla Irak, İran, Kuveyt, Libya, Suriye, Yemen, BAE, ve Kazakistanda bir rüşvet imparatorluğu kurduğu ortaya çıktı.
8. Kraft Heinz
Çoğumuzun ketçap markası zannettiği Kraft Heinz, aslında dünya üzerinde Cadbury, Nabisco, Maxwell House, Tang, Oscar Meyer, Velveeta, Jell-O, Planters, Kool-aid ve Boca Burger gibi bir çok gıda markasını bünyesinde barındıran şirketler topluluğu.
7. Johnson Controls Inc.
Bu şirketi hiç duymamış olabilirsiniz fakat Johnson Controls Inc. otomobiller için akü ve aksesuar üretiminde lider. Şirket, Ford, Volkswagen ve Toyota gibi otomotiv devleriyle de çalışıyor.
6. Ingram Micro Inc.
Teknoloji ürünleri distribütörü Ingram Micro Inc.'in yıllık geliri 42 milyar doları buluyor. Ingram Micro Inc.in dağıttığı markalar arasında Apple, Samsung, IBM, HP gibi teknoloji devleri bulunuyor.
5. Cargil
Çoğu insanın ismini hiç duymadığı bu şirket ABD tarımını resmen elinde bulunduruyor. Tarım devi Cargill'in yıllık geliri ise 150 milyar doları buluyor.
4. Berkshire Hathaway
Forbes'e göre dünyanın en zengin 3. kişi Warren Buffett'in sahibi olduğu Berkshire Hathaway, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri. Şirket, Coca-Cola, American Express, Wells Fargo ve IBM gibi devlerin hisselerine sahip.
3. Altria Group
Altria Group, dünyaca ünlü birçok ünlü sigara markasının sahibi.
2. Alphabet
Teknoloji devi Google'ın da bir şirketin yan kuruluşu olduğunu biliyor muydunuz? Android, Google, Youtube... gibi teknoloji şirketleri 75 milyar dolar civarı geliri olan Alphabet'in çatısı altında bulunuyorlar.
1. Saudi Aramco
Suudi milli petrol şirketi Saudi Aramco, tek başına petrol fiyatlarını belirleyebilecek kadar büyük bir şirket. Halka arzı planlanan şirketin borsaya açılmasıyla piyasa değerinin 2 trilyon doları aşması ve Apple'ı sollayarak en değerli şirket olması bekleniyor. Suudi Velihat Prensi Mohammed bin Salman halka arzın 2017 yılında gerçekleşeceğini açıklamıştı.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİYLE GÖSTER
0
0
0
0
0
0
FACEBOOK YORUMLARI