Kolaylıkla 6 Aydan Uzun Süre Saklayabileceğiniz 10 Yiyecek ve İçecek
Her gün tonlarca yiyecek artık yenilmez gerekçesiyle çöpe atılıyor. Neredeyse her yiyeceği ve içeceği kolay bir şekilde dondurup en az 6 ay besin değeri azalmadan saklayabilirsiniz. Birçok yiyeceği 6 aydan sonra da tüketebilirsiniz. İşte kolayca saklayabileceğiniz 10 yiyecek ve içecek;
1- Yumurta
Yumurtalar derin dondurucuda aylarca bekletildikten sonra bile kullanılabilir. Yumurtayı derin dondurucuya atarken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Yumurtayı ister sarısını ve beyazını ayırıp ister çırpıp saklayabilirsiniz. Yumurtayı kabuğunu kırmadan dondurmaya çalışırsanız yumurta çatlar.
2- Peynir
Neredeyse bütün peynir türlerini dondurucuya atabilirsiniz. Labne gibi yumuşak peynirlerin dondurucuya atılmaması tavsiye ediliyor. Bu peynirler sulandığı için tadı eskisi kadar lezzetli olmayabilir. Peyniri ufak porsiyonlar şeklinde dondurmak işinizi kolaylaştırabilir.
3- Taze otlar ve baharatlar
Maydanoz ve nane gibi otlarla, taze baharatları buzdolabında saklama ömürleri çok kısadır. Otları ve baharatları doğrayıp hafifçe kuruttuktan sonra istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
4- Humus
Arta kalan humusu saklama kabında uzun süre muhafaza etmek mümkün. Humus’u kaba koyduktan sonra üzerine biraz yağ eklemek lezzetini korumasına yardımcı olur.
5- Patates
Eve alınan fazla patatesleri 5 dakika kadar kaynatıp ardından soğumaya bırakın. Soğuyan patatesleri paketleyip dondurucuya atabilirsiniz. Patates püresini de saklama kabının içerisinde uzun süre muhafaza edebilirsiniz.
6- Mantar
Mantarı dondurmak diğer sebzelerden biraz daha zahmetli. Mantarları önce dilimleyip ardından bir tepsi üzerinde teker teker dizin. Bu mantarları 2 saat kadar dondurucuda bekletin. Bunu yapmazsanız mantarlarınız birbirine yapışır. Dondurucuda bekletilmiş mantarları poşetleyip, uzun süreli koruma için tekrar dondurucuya atabilirsiniz.
7- Tereyağı
Tereyağını paketleyip dondurucuya atmak yeterli.
8- Kahve
Kahve makinasındaki kahveyi buz poşetlerine koyup dondurabilirsiniz. Dondurulmuş kahveleri soğuk kahveler için kullanmak mümkün.
9- Süt
Sütü de kahve gibi buz poşetlerinde dondurduktan sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
10- Avokado
Çabuk kararan meyvelerin başında gelen avokadoyu çekirdeğini çıkartıp parçalar halinde ya da ezip püre halinde saklayabilirsiniz.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİYLE GÖSTER
0
0
0
0
0
0
FACEBOOK YORUMLARI