Hafızanızı Güçlendirmeyi Kolaylaştıracak 15 Etkili Öneri
Uzun ve kısa dönem hafızanızı güçlendirmek ve alzheimer gibi hastalıklara karşı rahatça uygulayabileceğiniz 15 ipucu;
1. Mozart dinleyin
Araştırmalar klasik müzik dinlemenin hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor.
2. Gülmeye vakit ayırın
Gülmek stresi arttıran kortizol seviyenizin azalmasını sağlar ve bu da hafızanızı güçlendirir. Stresi azaltan şeyler hafızanın güçlenmesine yardımcı oluyor.
3. Yeni bir dil öğrenin
Yeni bir dil öğrenmek beyninizin daha işlevsel olmasını sağlayacaktır. Sürekli yeni şeyler öğrenen beynin bunları hafızaya alma kapasitesi artacaktır.
4. Derin nefes alın
Derin nefes almak meditasyon etkisi yarattığından hipokampusun (beynin hafızayla ilgili bölümü) büyümesini sağlayacaktır. Bu da hafızanın güçlenmesi demek.
5. Televizyonu kapatın
Araştırmalar özellikle ileriki yaşlarda televizyon izleme seviyesinin alzheimerla direkt bağlantısı olduğunu gösteriyor. Televizyonu kapatıp başka aktivitelerle uğraşmak hafızanızı güçlendirebilir.
6. Spor yapın
Spor yapmak beyin aktivitelerinizi yüzde 40 oranında arttırır.
7. İyi uyuyun
Uyku sırasında üretilen amiloidler beynin korunmasını sağlıyor. Dolayısıyla iyi uyumak ileriki yıllarda beyin fonksiyonlarınızın korunmasına yardımcı olacaktır.
8. Dans kurslarına katılın
Dansın hem belirli kurallar hem yaratıcılık barındırması beyin aktivitelerini hızlandırıyor. Ayrıca dansın kendisi de bir spor işlevi gördüğü için kan akışını hızlandırıp beyne daha fazla kan gitmesini sağlıyor.
9. Müzik aleti çalın
Araştırmacılar 10 yıldan fazla müzik çalan insanlarla, az çalanlar ya da hiç çalmayanların beyin aktivitelerinde farklılıklar gözlemlemiş. Bu bulgulardan yola çıkarak müzik yapmakla, olayları hafızaya kaydetmek arasında doğrusal bir ilişki tespit etmişler.
10. Biberiye koklamak
Britanya Psikoloji Grubu tarafından yapılan bir araştırmaya göre biberiye yağı koklamak hafızayı güçlendiriyor.
11. Yazı stilinizi değiştirin
Beyni yeni şekillere maruz bırakmak onun işlevinin artmasını sağlıyor. Bilgisayardaki belgelerin yazı stillerini değiştirdiğiniz de ilk başta çok zorlanacaksınız ama zamanla beyniniz yeni bir görüntüye daha alışıp güçlenecek.
12. Masa oyunlarına önem verin
Satranç veya go gibi oyunlar beynin sınırlarını zorladıkları için beyin fonksiyonlarının artmasına yardımcı oldukları belirtiliyor. Yararlı olduğu bilinen bu oyunların yanı sıra dışarıdan yardım alınmadan oynanan masa oyunlarının da (monopolly, scrabble vs.) hafızanın güçlenmesine yardımcı olduğu tespit edilmiş.
13. Örgü örmek
Sakinleştirici etkisi olduğu belirtilen örgü örmek, bahçe işleriyle uğraşmak gibi günlük aktiviteler, bir süreci temsil ettiği için hafızanın güçlenmesini sağlar.
14. Nitelikli okuma yapın
Kitap okumanın hafızayı güçlendirdiği belirtilse de aslında hafızayı gerçekten güçlendiren şey nitelikli okuma yapmak. Sadece roman okumaktan ziyade makalelerin üzerine düşünme imkanı sağlayacağı için beyin açısından daha yararlı olacağı ifade ediliyor. Çok kitap ya da makale okumaktan ziyade görece daha az okuyup, bunların üzerinde daha çok düşünmek hafızanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.
15. Sosyalleşin
Araştırmalar sosyal hayatında aktif olan insanların hafızalarının daha güçlü olduğunu ve alzheimera yakalanma risklerinin azaldığını gösteriyor.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİYLE GÖSTER
0
0
0
0
0
0
FACEBOOK YORUMLARI