Gidon Bıyıkdan Ryan Gosling'e : 100 Yılda Erkek Modasının Değişimi
Güzellik standartları sadece kadınlar için değil erkekler için de yıllar içinde değişiyor. Brightside, 20’nci yüzyılın başından bugüne erkeklerin görünümlerindeki değişimleri sıraladı.
1900’ler Güçlü Erkeklerin Dönemi
Vücut geliştirme sporcusu Eugen Sandow’un performansları, 60’lı yıllardaki Beatles konserleri kadar popülerdi. Hatta Arnold Schwarzenegger’de bu ünlü sporcunun heykelciklerinin olduğu biliniyor.
1910'lar Saf Zarafet
Birinci Dünya Savaşı, gidon bıyık modasını getirdi. Böyle bir stil yakışıklı ve erkeksi kabul edildi.
1920'ler Arkaya Yapıştırılmış Saçlar ve Baygın Bakışlar
Bu dönemde herkes sinema ve sessiz sinema yıldızı Rudolph Valentino ile aklını kaybetmiş gibiydi. Tüm erkekler onun gibi saçlarını ortadan ayırıp özenle yapıştırıyor ve bu sayede otomatikman yakışıklı bir görünüme kavuşuyordu.
1930'lar Seksi Bıyıklar
Erkek güzelliğine dair imaj, iyi bir postürle atletik vücut, geniş omuzlar, dar kalçalar ve güçlü kaslarda ibaretti. Ünlü Clark Gable bıyıkları modası bu dönemde zirve yaptı.
1940'lar Militer Maskülenlik
İkinci Dünya Savaşı döneminde erkeklerde iyi görünüm erkeksi, ‘kitabına göre’ giyinmiş, temiz tıraşlı olmaya bağlıydı.
1950'ler Açık Seksapel
1950’ler rock’n roll stili ve Elvis Presley ile birlikte anılıyor. Onun gibi uzun boylu, yakışıklı ve iyi dans eden erkeklerin dönemiydi. En popüler saç stili alına bukle düşürmeyi gerektiriyordu.
İsyankar Ruh
Marlon Brando'nun “Kanlı Hücum” filminden sonra dönemin erkekleri onların motosiklete binip deri ceket giyerek 'sert erkek' imajı çizdiler.
1960'lar Şehvetli Bakışlar ve Sınır Tanımayan Cinsellik
Bu dönemde erkek güzelliğinin sembolü Alain Delon’du. Bronzlaşmış teni, atletik vücudu ve mavi gözleriyle, mükemmel erkek olarak kabul edildi.
Kendini İfade Etme Özgürlüğü
Hippilerin ve psikedelik rock’ın döneminde The Doors’un solisti Jim Morrison, kendine has karizması ve derin sözleriyle popülerdi.
1970'ler Vücut Geliştirme Çağı
Arnold Schwarzenegger vücudunun popüler olduğu dönemde kadınlar ona hayran oldu, erkekler kıskandı, onun gibi olmak isteyenler spor salonlarına koştu.
1980'ler Atletik Güzellik
“Sahil Güvenlik”teki pürüzsüz bronzluk, atletik yapı ve belirgin kaslar, bu dönemde de yine erkeklerin spor denemelerine ilham verdi.
1990'lar Grunge Müzik Dalgası
90’lar, ne giydiğini umursamayan, grunge rock çağıydı. Nirvana’nın yıldızı Kurt Cobain’in özensiz kıyafetleri, onu yakışıklı ve binlerce hayrana sahip olmaktan mahrum bırakmadı.
2000'ler Metroseksüel Milenyum
Metroseksüelliğin popüler olduğu bu dönemin en önemli temsilcilerinden biri eski İngilia futbolcu David Beckham’dı. Mükemmel karın kasları, gösterişli saç stili ve pahalı kıyafetleriyle alfa erkeği niteliğini taşıyordu.
2010'lar Özensiz Hipsterlar
Dünyanı hipster fırtınası sardı. Özensizlik, sakal, vintage giysiler, ince ya da atletik vücut, kareli ya da çizgili kıyafetler, gözlük ve dövmeler hipster özellikleri olarak öne çıktı. Bu akımın en iyi temsilcilerinden biri Ryan Gosling oldu.
Günümüz
Sakal ve uzun saç yeniden popülerlik kazandı. Bu yeni moda akımına “lümberseksüel”lik adı verildi.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİYLE GÖSTER
0
0
0
0
0
0
FACEBOOK YORUMLARI