Evlilik Aşkı Öldürüyor Mu? Evliliği Bitiren 10 Neden
Herkes mutluluğu birlikte yakalayabilmek, yol arkadaşıyla ‘aynı yöne bakabilmek’ için bir başkasıyla hayatını birleştiriyor ama işler her zaman planlandığı şekilde gitmiyor. Binbir ümitle çıkılan evlilik yolunun sonu kimi zaman boşanmaya çıkıyor.
İstatistiklere göre 2014 yılında Türkiye’de 600 bin evlilik gerçekleşti ama aynı yıl 130 bin çift boşanmak için hakim karşısına geçti. Yani ülkemizde her 4-5 evlilikten biri ayrılıkla sonuçlanıyor. Peki, sevgiyle, aşkla ve ümitlerle çıkılan evliliğin sonu neden boşanma oluyor?
Ülkemizde her 5 evlilikten 2’sinin ilk beş yılda boşanmayla sonuçlandığını belirten Psikiyatrist Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, “Araştırmalar Türkiye’de boşanmanın en önemli nedenlerinin geçimsizlik, aldatma-aldatılma, şiddet ve terk edilme olduğunu gösteriyor” diyor.
Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, boşanmanın en sık 10 nedenini ise şöyle sıralıyor:
Yalan söylemek
Her ilişki gibi güven zedelenirse, bir süre sonra eşler birbirine karşı şüpheci olurlar. Zor kurulan ama kolay yıkılan güvenin tamiri zordur.
Ekonomik sıkıntılar
Baştan olan ve devam eden ekonomik sıkıntılar olabileceği gibi, evlilik sırasında işini kaybetme ya da iflas ve bunun sonucu oluşan borçlar, kredi kartı borçları, icralar gibi bir sürü olumsuzluklar.
Şiddet, aşağılama ve eleştiri
Evlilikte kişiler olumlu duygular yaşamak isterler. Ancak sürekli eleştiri, aşağılamalar ve şiddetin devreye girmesi boşanma olmasa bile evliliği kâğıt üzerinde kalan bir durum haline sokar.
Aldatma
Aldatmada kusur aldatılanın değil aldatanındır. Ancak aldatılan kişi kendisini yetersiz görür. Aldatanı affetmek bu davranışın devamını sağlar. Güvensizlik başladıktan sonra evlilik çekilmez bir hal alır.
Karşı tarafı değiştirmeye kalkmak
Kişinin bugüne kadar olan bilgisi ve hayat görüşü kolayca değişmez.
Tartışmak
Tartışmak; aksine inatçı bir tutum oluşturur. Kişiler birbirlerinden istedikleri şeyi açıklıkla ve duygularını katarak ifade etmezlerse ilişki tıkanır.
Kalabalık yaşamlar
Ülkemizde bir kısım çiftler aile büyükleri ile birlikte yaşamaktadırlar, ya da aileler ilişkiye müdahale etmektedirler. Evlilikte herkes kendi ailesinden sorumlu olmalıdır. Eşini ailesiyle karşı karşıya getirmek ve bunu görmezden gelmek kişilerin birbirlerine inançlarını ve güvenlerini kaybetmelerine neden olmaktadır.
Birbirinden uzaklaşmak
Çoğu çift evlilikleri esnasında gerek iş hayatının stresi gerekse çocukların ihtiyaçları nedeniyle birbirlerine zaman ayıramaz hale gelirler. Bir süre sonra bu ihmal nedeniyle birbirlerine yabancılaşırlar.
Sorunları çözmeden yola devam etmek
Evlilikte zaman zaman tıkanıklıklar oluşur. Çiftlerden biri ya da her ikisi de bunu görmezden gelirse, giderek krizler artar ve bu birikim sonunda patlamalara neden olur. Sorunun çözümünü bulmak için kişiler nereden başlayacaklarını da bilemezler.
Cinsel sorunlar
Başlangıçta iyi olan cinsel yaşantı bazen giderek yaşam şartlarının yoğunluğu, ekonomik sorunlar, aile bireylerinin sorunları nedeniyle giderek önemini yitirir. Kişilere bir süre sonra ya karşı taraftan cinsel olarak soğur ya da kendisinin beğenilmediği duygusuna kapılır.
Alkol, kumar ve psikolojik sorunlar
Bu tip sorunlar başladığında öncelikle kişiler birbirlerini idare etmeye başlarlar. Ancak sonunda ilişki zora girer. Aile ihmal edilmeye başlanır. Bu tip sorunları fark eder etmez profesyonel destek almaktan çekinilmemelidir”.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİYLE GÖSTER
0
0
0
0
0
0
FACEBOOK YORUMLARI