Bu Yoldan Geçmek Her Babayiğidin Harcı Değil
Kishtwar dağı üzerinden Pangi’ye gitmek için Cemmu ve Keşmir bölgelerinden geçerek Pangi vadisini aşmak gerekiyor. Bir taraf uçurum. Ters yönde giden iki araç karşılaştığında biri bazen yüzlerce metre geri geri gitmek zorunda kalıyor.
Batı Himalayalar’ı oluşturan sıradağlar arasında kalan bu yol, kışın kar yağdığında ana yol kapanınca vadiyi dış dünyaya bağlıyor. Yolun bir kenarı 6400 metrelik uçuruma açılıyor.
Kasım ayında buralarda kar yağışı nedeniyle Pangi vadisi aylarca kapanabiliyor. Birkaç yıl önce bu patika yol dağları dinamitleyerek açılmış.
Kasım ayında buralarda kar yağışı nedeniyle Pangi vadisi aylarca kapanabiliyor. Birkaç yıl önce bu patika yol dağları dinamitleyerek açılmış.
16. yüzyılda Chamba Krallığı vadide hakimiyet kurmuş. Buraya gönderilen görevlilerin bir daha geri dönmeyeceği varsayılarak cenaze masrafları bile önceden verilirmiş.
Başka bir söylentiye göre ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılan suçlular da bu vadiye gönderilirmiş.
Yolun bir yanı binlerce metre derinlikte bir uçurum. Aşağıda Chenab Nehri akıyor. Yol öyle kötü ve tehlikeli ki 30 kilometrelik bir kısmını ancak dört saatte aşılabiliyor.
Dağlardan vadiye inen yol çoğu zaman tek aracın geçeceği genişlikte. Bazen otobüs ve kamyonlar da geçiyor yoldan.Ters yönde giden iki araç karşılaştığında biri bazen geniş bir yere varmak için yüzlerce metre geri geri gitmek zorunda kalıyor.
Dağlarda rastlanan insanlar küçük köylerde yaşıyor ve hayvancılıkla geçiniyor.
Onlar bu yollara alışkın. Kışın yollar kapandığında Chamba’ya ulaşmak iki gün alıyor. Acil bir sağlık sorunu çıktığında hükümetin helikopter gönderdiği oluyor.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİYLE GÖSTER
0
0
0
0
0
0
FACEBOOK YORUMLARI