Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak gizlilik politikasını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi için X
En İyisini Mersin'de Bulabileceğiniz 11 Lezzet
https://onedio.com/haber/en-iyisini-mersin-de-bulabileceginiz-12-lezzet-325359
1. Tantuni
1. Tantuni
Mersin'de büfeden daha çok bulabileceğiniz tek işletme türüdür. Şüphesiz ki en iyisi Mersin'de yapılır. Sonradan yoğurtlu, tavuklu versiyonları çıksa da asıl tantuni koyun etinden yağlı etle yapılandır. Biftek tercih edenlerin sayısı da az değildir.
2. Kerebiç
2. Kerebiç
Mersin dışında çok da bilinmeyen Arap kökenli bir tür tatlı çeşididir. Genelde ramazan aylarında popüleritesi artan kerebiçin fıstıklı ve cevizli çeşitleri mevcuttur.
3. Sıkma
3. Sıkma
Mersin yörüklerinin Türk mutfağına armağan ettiği eşsiz lezzettir. Sacda açılan hamurun yağlanması ve genelde peynir veya patatesle dürüm haline getirilmesiyle hazırlanan bu yiyecek şehirde yapılan tüm kermeslerin vazgeçilmez yiyeceğidir.
4. Şalgam
4. Şalgam
Çoğu Mersinli'nin çocukluğunda okul önlerindeki seyyar satıcılarla tanıdığı bu harika içecek turpgiller ailesinden oluşan bir bitki köküdür. Mersin'de şalgam söylerken acılı-acısız ve havuçlu-havuçsuz seçimlerinizi özenle yapmanız gerekiyor.
5. Çökelek
5. Çökelek
Bir tür süt mamülü olan çökelek sade haliyle fazla bir şey ifade etmese de yağlanıp değişik malzemelerle süslendikçe mükemmel bir lezzet haline dönüşebiliyor.
6.
6.
7. Künefe
7. Künefe
Menşei Hatay diye bilinen bir tatlı olsa da Mersin'de yapılış şekli ile farklılık göstermektedir. Hatay'daki emsallerinin aksine bol peynir, bol şire ve nispeten daha az kadayıfla yapılan tatlıyı bulmak şehirde en kolay şeylerde birisidir.
8. ATOM
8. ATOM
Farklı meyvelerin karışımından yapılan soğuk içecektir.
9. Ciğer
9. Ciğer
Eminim ülkemizin farklı bölgelerinde daha iyi ciğer yapılıyordur fakat Mersin'de Ciğerci Apo ve Ciğerci Bahattin furyasıyla meşhur olan şiş ciğerci konsepti çok tutulup namını şehir il sınırları dışına taşımayı bilmiştir. Özellikle mezesiyle insanların gönlünde taht kuran ciğerciler tıksırana kadar doyabileceğiniz restoran türleridir.
10. Batırık
10. Batırık
Mersin yörüklerinin şehir mutfağına armağanı olan lezzetli bir yiyecek türüdür. Temel malzemesi bulgur olan yiyecek köfte halinde de sunulabilir.
11. Cezerye
11. Cezerye
Havuçtan yapılan bir tür enerji kaynağı tatlıdır. Cevizli ve fıstıklı versiyonlarıyla meşhur olan cezerye Mersin dışına hediyelik götürülen en popüler yiyecektir. Mersin'de deyim yerindeyse Cezerye'den parayı kıran yer Dondurmacı Halil'dir.
YORUMLARI GÖSTER ()

En İyisini Mersin'de Bulabileceğiniz 11 Lezzet