Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak gizlilik politikasını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi için X
12 Maddede Psikologlara Göre Bedensel Acıların İşaret Ettiği Duygusal Bozukluklar
Travmaya bağlı depresyon konusunda uzmanlaşmış psikolog Susan Babel'in, yaşadığımız duygusal problemlerin ve stresin, kronik beden ağrılarına sebep olduğu konusunda kanıtlara ulaştığı çalışmasının sonuçları şu şekilde:
1. Baş ağrısı
1. Baş ağrısı
Çalışmaya göre baş ağrılarını ve migreni tetikleyen en önemli sebep yaşadığımız günlük stresler. Bir şeylere yetişmeye, işimizi halletmeye, çocukları okuldan almaya koşturdukça bedensel limitlerimizi zorluyor ve kronik baş ağrılarına sebep oluyoruz.
2. Boyun ağrısı
2. Boyun ağrısı
Ulaşılan sonuçlar, boyun ağrısının herhangi bir sebeple başka insanları ya da kendimizi affedemiyor oluşumuzdan kaynaklandığını gösteriyor. Hem kendimizin, hem de diğerlerinin iyi yönlerini görmeye çalışmak ve geçmişte yaşananlarla olan hesabımızı kapatmak kronik boyun ağrısının duygusal çözümü gibi görünüyor.
3. Omuz ağrısı
3. Omuz ağrısı
Çalışmaya göre omuz ağrısı, çok büyük bir duygusal yükü taşımakta olduğunuzu gösteriyor. Mecazen kullanılan "problemleri omuzlamak" ifadesi de buradan geliyor olsa gerek. Herkesin sorumluluğunu kendi üzerinize almaktan vazgeçmek, duygularınızı biriktirmeye son verip etrafınızdaki insanlarla paylaşmak, kronik omuz ağrısının en büyük ilacı olacaktır.
4. Sırt ağrısı
4. Sırt ağrısı
Edinilen bulgular, kronik sırt ağrılarını tetikleyen en önemli sebebin duygusal destekten yoksunluk olduğunu gösteriyor. Yanınızda size destek olan birileri bulunmadığında, yeterince sevilmediğinizi hissettiğinizde, ya da belki siz, etrafınızdaki insanlardan sevginizi sakındığınızda sırtınıza büyük bir yük bindirmiş oluyorsunuz.
5. Bel ağrısı
5. Bel ağrısı
Çalışmaya göre bel ağrısı, tıpkı sırt ağrısı gibi duygusal destekten yoksunluğa işaret ediyor olabileceği gibi, maddi konularda çok fazla kaygılandığınızın işareti de olabilir. Parayla ilgili kaygılardan kurtulmak ve hayatınızdaki meseleler için sevdiğiniz insanlardan yardım istemek kronik bel ağrısının duygusal olarak tedavi edilmesi anlamına geliyor.
6. Dirsek ağrısı
6. Dirsek ağrısı
Ulaşılan sonuçlar, dirsek ağrısının hayatınızdaki değişime direndiğiniz anlamına geldiğini gösteriyor. Hayatın devamlı değiştiğini ve değişmek zorunda olduğunu kabul edip bu değişime ayak uydurmaya çalışmak, olayları akışına bırakmak bedeninizin bu bölgesinde oluşan ağrıların hafiflemesini ve zihninizin pamuk gibi olmasını sağlayacaktır.
7. El ağrısı
7. El ağrısı
Ellerimiz bizi dış dünyaya, insan ilişkilerine bağlayan organlardır. Araştırma sonuçları, kronik el ağrısının sebebinin, iletişim eksikliğinden ve insanlarla yeterince bağ kuramamaktan kaynaklandığını gösteriyor. Yeni arkadaşlar edinmek, hayata dahil olmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek bu problemin çözümü yolunda atılabilecek en önemli adımdır.
8. Kalça ağrısı
8. Kalça ağrısı
Çalışmaya göre kalça ağrıları, hayatın getirdiği değişikliklerden korkmak ve kararsızlık gibi zihinsel ve duygusal problemlerden ileri geliyor. Seçim yapmak ve yaptığınız bu seçimler neticesinde hayatınızda değişiklikler yaratmak kimi zaman çok zor görünse de yaşamın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bizim için iyi olacağını düşündüğümüz seçimler yapmak ve o seçimlerin getirisi olan durumları kabul etmek kalça ağrılarını önlemede önemli rol oynuyor.
9. Diz ağrısı
9. Diz ağrısı
Araştırma sonuçları, büyük bir egoya sahip olmanın kronik diz ağrılarına sebep olabileceğini gösteriyor. İnsanlarla bir arada olmak, grup çalışmalarına katılmak, tevazu sahibi olmayı öğrenmek bu sıkıntının çözümü için en uygun yol.
10. Baldır ağrısı
10. Baldır ağrısı
Çalışmanın neticeleri, baldır ağrılarının birden çok sebepten kaynaklanabileceğini gösteriyor. Stres, duygusal gerginlikler, kıskançlık ve rekabet hisleri baldırlarımıza en çok zarar veren duygular arasında yer alıyor. Kısacası benlik saygısına sahip olmak ve kendimizi diğer insanlarla karşılaştırmaya, yarıştırmaya, onlara sahip olmaya çalışmaya son vermek baldır ağrılarının reçetesini oluşturuyor.
11. Bilek ağrısı
11. Bilek ağrısı
Araştırmayı yürüten psikologlar, kronik bilek ağrılarının, insanın kendisini hayatın zevklerinden mahrum etmesi neticesinde oluştuğunu düşünüyor. Hayatı dolu dolu yaşamayı, gülmeyi, eğlenmeyi, sevişmeyi hak etmediğimize inanmak, bu zevkleri kendimize çok görmek vücudun bu bölgesinde yaşadığımız sıkıntıların başlıca sebebi.
12. Ayak ağrısı
12. Ayak ağrısı
Ulaşılan sonuçlar, deprese olmanın, sıkıntılara ve bunalımlara sürüklenmenin vücutta kendisini ayak ağrısı olarak açığa vurabileceğini kanıtlıyor. Negatif düşüncelerin ve karamsarlıkların benliğimizi ele geçirmesine göz yummak yerine hayatımıza yeni heyecanlar katmak, yeni hobiler edinmek, ya da ne yapınca mutlu hissediyorsak onu yapmak kronik ayak ağrılarının çözümünü oluşturuyor.
YORUMLARI GÖSTER ()

12 Maddede Psikologlara Göre Bedensel Acıların İşaret Ettiği Duygusal Bozukluklar